Kurs AutoCAD
Szkolenie kadry ZSZ w Węgierskiej Górce
W ramach realizowanego projektu mobilności zagranicznej w ramach programu Erasmus+ nie tylko uczniowie podnoszą swoje kompetencje, gdyż już kolejny nauczyciel ZSZ w Węgierskiej Górce miał okazję uczestniczyć
w zagranicznym kursie z zakresu nauczania przedmiotów zawodowych.
Kurs z zakresu obsługi programu AutoCAD odbył się w Hiszpanii, a dokładniej w Walencji i był zorganizowany przez organizację przyjmującą EducaProjects. Prowadząca kurs to doświadczona inżynier wzornictwa przemysłowego zatrudnioną na Politechnice w Walencji panią C. Diaz Pan.
Video file
Kurs przewidywał zajęcia z zakresu teorii i praktyki dotyczącej użytkowania programu i trwał przez 10 dni. Udział w kursie potwierdzono stosownymi certyfikatami.
Treści realizowane podczas kursu to przede wszystkim poznanie środowiska oraz obsługi programu AutoCAD, w tym:
- poznanie interfejsu aplikacji: menu rozwijalne (górne), paski narzędzi, okno poleceń (tekstowe), ekran graficzny, menu kursora, linia statusowa, położenie plików,
- budowa drzewa katalogów, klawisze funkcyjne, pomoc, okna dialogowe,
- zarządzanie rysunkami i układy współrzędnych
- jednostki rysunkowe, rysowanie podstawowych obiektów (Auto / Polar Tracking, Object Snap Tracking),
- linie konstrukcyjne (proste), okręgi, łuki, elipsy, polilinie, wieloboki, punkty, styl punktu, zmierz i podziel, filtry współrzędnych,
- idea warstw, tworzenie i zarządzanie warstwami, kolory i typy linii, filtry, cechy obiektu,
- nawigacja (zoom, pan), podgląd, nazwane widoki, praca z rzutniami, przerysowanie i regeneracja rysunku, ustawienia
- rozdzielczości programu,
- stałe i chwilowe tryby lokalizacji,
- typy wymiarów, szybkie wymiarowanie, nastawy wymiarowania, style wymiarowania, edycja wymiaru,
- dane i bloki / odnośniki zewnętrzne,
- arkusze I drukowanie,
- zarządzanie mapami bitowymi, podczytywanie plików pdf,
- tworzenie nowych stylów linii, proste rodzaje linii, złożone rodzaje linii,
- modelowanie 3D
Dzięki udziałowi w mobilności kompetencje zawodowe uczestnika zostały podniesione, wzrosła jakość praktycznego kształcenia zawodowego. Dodatkowo mobilność przyczyniła się do poprawy umiejętności językowych uczestnika kursu oraz była doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczenia z innymi uczestnikami.



Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce po raz kolejny na praktykach w Hiszpanii
Uczniowie ZSZ w Węgierskiej Górce po raz czwarty mieli szansę wziąć udział
w zagranicznych stażach zawodowych dzięki realizacji projektu mobilności w ramach projektu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Tym razem na przełomie maja i czerwca 2023 r. przez cztery tygodnie szesnastu uczniów klas technikum uczyło się swojego zawodu w hiszpańskich przedsiębiorstwach w Maladze, gdzie zgłębiali tajniki branży informatycznej i mechatronicznej.
Po odpowiednim przeszkoleniu przewidzianym w projekcie 21 maja wczesnym rankiem wyruszyli spod szkoły na lotnisko, a potem samolotem dotarli do Hiszpanii. Przyjęła ich Organizacja Escuela de Idiomas Carlos V z siedzibą w Maladze, która rozlokowała uczniów w przygotowanych wcześniej domach rodzin hiszpańskich. Kolejnego dnia udali się
do miejsc praktyk, by poznać specyfikę swojej pracy oraz zespół, z którym będą pracować.
Porozumienia o programie zajęć dla każdego uczestnika zostały przygotowane w oparciu
o ich indywidualne możliwości i potrzeby. Grupa techników informatyków została podzielona ze względu na wiedzę i umiejętności, które były bardzo rozbieżne ze względu
na zrealizowaną ilość materiału w technikum.
Technicy informatycy z klasy I i II technikum na swoich zajęciach poznawali tajniki budowy i naprawy komputerów osobistych, instalacji i konfiguracji systemów operacyjnych oraz instalacji i użytkowania wielu innych programów. Starsi, bardziej doświadczeni uczniowie na swoich stażach uczyli się tworzenia stron internetowych.
Technicy mechatronicy podczas praktyk zawodowych pracowali z nowoczesnymi narzędziami mechatronicznymi oraz programami komputerowymi.
Każdego dnia zdobywali cenne doświadczenie zawodowe po okiem tutorów, poszerzali kompetencje zawodowe, językowe, ale także rozwijali się jako młodzi Europejczycy.
Ich pobyt w Hiszpanii zakładał również poznanie walorów turystycznych regionu, dlatego też uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu wielu fascynujących miejsc. Sama Malaga, w której mieszkali, zachwycała architekturą, historią i pięknymi pejzażami. Inne urokliwe miasta, które mieli okazję zobaczyć, to dwa białe miasteczka Mijas oraz Nerja – te widoki na zawsze zostaną w ich pamięci!
Uczniowie na każdym etapie realizacji projektu otrzymywali należyte wsparcie ze strony szkoły tj. koordynatora projektu, psychologa szkolnego, doradcy zawodowego, nauczyciela
j. angielskiego, nauczycieli przedmiotów zawodowych czy dyrekcji. Dzięki temu osiągnęliśmy w pełni założone przez nas cele dobrego przygotowania językowego, kulturowego i psychologiczno-pedagogicznego, tak aby uczniowie wyjeżdżali bez lęku,
w poczuciu pewności, że wiedzą wszystko co powinni wiedzieć i, aby mogli czuć się pewnie
i bezpiecznie.
Szkoła zapewniła także uczniom odpowiedni monitoring i mentoring podczas mobilności.
Na bieżąco ewaluowaliśmy osiągane efekty, a ich końcowy przyrost został odpowiedni oceniony (uczniowie prowadzili dzienniczki praktyk, na koniec ich praca została oceniona poprzez wystawienie ocen oraz wypełnienie karty walidacji przez mentorów w miejscu pracy).
Wyjazdy uczniów ZSZ w Węgierskiej Górce są możliwe dzięki Akredytacji w programie Erasmus+, którą szkoła pozyskała na lata 2021-2027. Zachęcamy wszystkich młodych ludzi do udziału w zagranicznych mobilnościach, ponieważ takie wyjazdy stanowią cenne doświadczenie dla przyszłych zawodowców.
mgr Marta Piela, koordynator Projektu Erasmus+








