Kurs ADOBE PHOTOSHOP
W ramach projektu Erasmus+ w sektorze Kształcenia i Szkolenia Zawodowego dwóch nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce wzięło udział w kursie grafiki komputerowej zorganizowanym w Hiszpanii, a dokładniej w Walencji.
Głównymi celami kursu było:
Wstęp:
• skonfigurowanie przestrzeni roboczej Photoshopa i poznanie interfejsu Photoshopa
• domyślny obszar roboczy programu Photoshop
• panele domyślne
• przestrzenie robocze
• dostosowywanie paneli
• zapisanie nowego obszaru roboczego
• nowy dokument, menu, niezbędne narzędzia Photoshopa (objaśnienie każdego narzędzia i funkcji)
• warstwy
• tekst, maski, obiekty inteligentne, filtry galerii, retusz, eksportowanie.
Kurs prowadzony był przez doświadczonego informatyka prowadzącego zajęcia z grafiki komputerowej na Politechnice w Walencji.
Upowszechnianie wyników projektu VET
Jako przedstawiciele grupy, która miała okazję we wrześniu odbyć staż w Atenach, pragniemy podzielić się z Państwem naszą grecką przygodą.
Wszystko zaczęło się rok temu od rekrutacji, w ramach której wyłoniono osoby ze szkół technicznych i branżowych, łącznie 20 uczestników ze wszystkich kierunków nauczanych w szkole. Następnie przez cały rok szkolny przygotowywaliśmy się do wyjazdu.
Aby usprawnić posługiwanie się językiem angielskim, zrealizowaliśmy szereg zajęć pozalekcyjnych oraz kurs językowy online na platformie OLS – wsparcie językowe online. Były też zajęcia z branżowego języka angielskiego, które przeprowadziliśmy pod naszym kierunkiem. Przed wyjazdem uczestniczyliśmy także w zajęciach z psychologiem, który starał się przygotować nas psychicznie na miesięczny wyjazd, a także zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przed wiedzą medyczną i unijną. Wyposażeni więc w zdobytą wiedzę 5 września wyruszyliśmy na podbój Aten. Relację z naszego pobytu znajdziecie w filmie, na którego projekcję zapraszamy już teraz.
Jak widzieliście, było bardzo intensywnie!
Priorytetem naszego wyjazdu było podnoszenie kompetencji zawodowych. Cel ten osiągnęliśmy uczestnicząc w praktykach zawodowych w greckich firmach.
I czego się nauczyliśmy:
1. Praca zespołowa – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, to była nasza domena, dzięki której nie zżerał nas stres, a bariera językowa nie była taka niemożliwa!
2. Udoskonaliliśmy swoje umiejętności językowe – kluczem był tutaj angielski. W Grecji wszyscy mówili po angielsku i musieliśmy im dorównać!
3. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o krajach UE, kulturze i tradycjach, a codzienne greckie zwroty są nam obce!
4. I oczywiście stale pracowaliśmy nad naszymi umiejętnościami zawodowymi.
Młodszy informatyk – staż odbyłem w Zakładzie Zawodowym w Glyfadzie, gdzie do naszych głównych zadań należało:
– naprawa i serwis urządzeń komputerowych
– konfiguracja urządzeń peryferyjnych
– instalacja i konfiguracja systemów i programów komputerowych.
Starszy specjalista IT – miejscem naszej praktyki była firma KARASENTES IT COMPANY, specjalizująca się w tworzeniu stron internetowych, programów i aplikacji internetowych. Podczas stażu rozwinęliśmy te umiejętności. Programowanie wydaje się nam dziś bardziej dostępne.
Technik mechatronik – Moja grupa odbyła staż w Sanis Solar. Była to wyspecjalizowana firma produkująca panele fotowoltaiczne i różnego rodzaju kotły. Dzięki tej pracy poznaliśmy tajniki działania tych urządzeń oraz przeszkoliliśmy się z ich produkcji, naprawy i konserwacji.
Technik automatyk – Amaltheia Marine to firma, w której wraz z 2 kolegami odbyliśmy staż. Było to miejsce o ciekawej specyfice, ponieważ w naszej pracy serwisowaliśmy i naprawialiśmy łodzie motorowe, a następnie udaliśmy się do portu, aby złożyć naprawione komponenty lub części.
Automatyczny – praktykę odbywałem w warsztacie Potenza Car Servizio. Zakład ten posiadał doskonałe zaplecze narzędziowe, a nasze umiejętności zawodowe znacząco wzrosły.
Jak wiadomo, nie samą pracą człowiek żyje! Dlatego poza nauką i rozwojem zawodowym zrealizowaliśmy także bogaty program kulturalny.
W ramach tej mobilności zwiedziliśmy Ateny, m.in. Muzeum Akropolu i Partenon. Byliśmy także na wyspach Peloponezu, gdzie zwiedziliśmy urokliwe miasto portowe Nafplio.
Sama dzielnica Aten, w której mieszkaliśmy, nazywa się Riwierą Ateńską; było pięknie pod względem turystycznym.


